Sign in to follow this  
Followers 0
Asif Ata

O biri dünya yoxdursa, heç nə itirmirəm

2 posts in this topic

Müsəlman deyir ki, o biri dünya yoxdursa, deməli, itirəcəyim heç nə yoxdur. Varsa, o biri dünyamı qazanacam.

İnsan istəyərək atdığı addımlar onun ömrünün çox hissəsini təşkil edir. Üstəlik insanın istəyərək atdığı addımlar onun həyatını ən yadda qalan və xoşbəxt anlarla zənginləşdirir. Yəni bir insanın həyatında ən xoş anlar varsa, bunların çoxsu fərdin istəyərək atdığı addımlara görə zənginləşir.

Məsələn, mən bugün sevdiyim qızı öpdüm. O günahdır düşüncəsi ilə öpmədi. Mən bugün sevdiyim yeməyi yedim. O günahdır düşüncəsi ilə yemədi. Mən bugün sevdiyim paltarı geyindim. O günahdır düşüncəsi ilə geymədi. Mən bugün istədiyim yerə getdim. O günahdır düşüncəsi ilə getmədi. Mən bugün sevdiyim bir şeyi etdim. O günahdır düşüncəsi ilə etmədi. Bu kimi misalları milyonlarla çəkmək olar, hansı ki, həyatımızda bu kimi seçimlər hər dəfəsində qarşımıza çıxır və həyatımızı zənginləşdirən də məhz bu seçimlərdi.

Düşünün ki, kimsə dinə görə "günahdır", "olmaz" düşüncəsi ilə istədiyi şeyi edə bilmir. Ya da etməkdən çəkinir. Yəni adam elə ölənə kimi həyatını itirə-itirə gedir, yaşaya bilmir, ancaq mövcudluğu ilə kifayətlənir. Adamın həyatı dininə göre bütünlüklə qadağalardan ibarətdir. Amma söhbət o biri dünyaya gəlib çatanda, ortaya tutarlı bir əks arqument atılanda, müsəlmanın reaksiyası belə olur.

"O biri dünya yoxdursa, deməli, itirəcəyim heç yoxdur. Varsa, o biri dünyamı qazanacam."

Sizin fikirləriniz də maraqlıdır. Bu haqda nəsə bölüşmək istəyirsinisə, buyurun.

0

Azərbaycanda insanlar onsuzda əksərən sözdə - müsəlmandırlar. Sevdikləri qızı öpürlər də, sevdikləri yemə yeyirlər də, sevdikləri içkini içirlər də, sonra da bunların hamısı üçün Allaha şükür edirlər əllərini göyə açıb ) Ona görə də məncə kiməsə mütləq buna ad qoysun deyə təsir etmək duzgun deyil. Dinsizlik şuurla qəbul edildikdə hər kəsin dasiya biləcəyi bir sey deyil. İlk novbede menevi cehetden. Cunki insanlarin coxunun hemise ozune yox inanma ehtiyaci duydugu ozunden gucluye ehtiyaci var. Çox vaxt tanislar bunu deyir ki eger sen oz secimine inanirsansa niye meni de cekmeye calismirsan?demek de icinde subhe var. Onda seve -seve isletdiyim cumledir : Əksi olsa əlimdən gələni edərdim. Yəni mən dindar olsaydim cunki senin sonsuz ezaba mehkum olmagini istemezdim. Amma o biri dunya yoxdursa itireceyin bir sey de yoxdur. Ona gore de barmagimi da terpetmirem. Sene nece rahatdirsa ele yasha. )

0

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0